Prawie każdy wyrób z drewna należy czymś zabezpieczyć. Jeśli jest to szczebel pod materacem może zostać surowy, natomiast ramę łóżka, stół czy deskę do krojenia musimy czymś zabezpieczyć.

Wykończenie drewna to głównie kwestia gustu, a preparatów jest na rynku tak dużo, że moglibyśmy na każdy mebel w domu dać inny produkt.

Lakierując uzyskamy trwałą warstwę na powierzchni, matową lub z połyskiem. Takie zabezpieczenie będzie dobre w miejsca, które się mało wycierają, a muszą być odporne na wilgoć, np. szafka pod umywalkę w łazience.

Wykańczając olejem, drewno będzie go intensywnie pić. Kilka warstw to minimum ile należy nałożyć na drewno, a często zależy to od rodzaju oleju lub mieszanki jaka została użyta. Olej idealnie nada się do konserwacji desek do krojenia, lecz nie każdy będzie się do tego nadawał. Dobrym rozwiązaniem będzie bezwonny i bezbarwny olej mineralny, dostępny pod nazwą ciekła parafina np. w aptekach i online. Więcej o tym czym dobrze zabezpieczyć deskę dowiesz się np. w Odnawialni

Woskując np. dębowy blat uzupełnimy otwarte pory, których ten gatunek ma dość sporo. Wygodne przy użyciu wosków i olejów jest to, że późniejszą konserwację możemy wykonać punktowo, w odróżnieniu od lakieru, który trzeba usunąć całkowicie przed następnym położeniem.

Zachęcam do poszerzania swojej wiedzy o konserwacji drewna, ponieważ posiadając wyroby z tak szlachetnego materiału warto wiedzieć jak się o nie troszczyć.

Kategorie: Wiedza