Czym zabezpieczyć drewno?

Czym zabezpieczyć drewno?

Prawie każdy wyrób z drewna należy czymś zabezpieczyć.

Sposób wykończenia drewna to głównie kwestia gustu, a preparatów jest na rynku tak dużo, że moglibyśmy na każdy mebel w domu dać inny produkt.

Lakierując uzyskamy trwałą warstwę na powierzchni, matową lub mniej, albo z połyskiem. Takie zabezpieczenie będzie dobre w miejsca, które muszą być odporne na wilgoć, np. szafka pod umywalkę w łazience.

Wykańczając olejem, drewno będzie go intensywnie pić. Kilka warstw to minimum ile należy nałożyć na drewno, a często zależy to od rodzaju oleju lub mieszanki jaka została użyta. Olej idealnie nada się do konserwacji desek do krojenia, ale można go dać praktycznie na wszystko. Nie każdy będzie się nadawał wszędzie, np taką dęskę najlepiej zabezpieczyć czymś bezpiecznym do kontaktu z żywnością. Dobrym rozwiązaniem będzie bezwonny i bezbarwny olej mineralny, dostępny pod nazwą ciekła parafina np. w aptekach i online. Więcej o tym czym dobrze zabezpieczyć deskę dowiesz się między innymi w Odnawialni

Woskując dębowy blat uzupełnimy otwarte pory, których w dębie jest dość sporo. Wygodne przy użyciu wosków i olejów jest to, że późniejszą konserwację możemy wykonać punktowo, w odróżnieniu od lakieru, który trzeba usunąć całkowicie przed następnym położeniem.

Zachęcam do poszerzania swojej wiedzy o konserwacji drewna, ponieważ posiadając wyroby z tak szlachetnego materiału warto wiedzieć jak o nie dbać.